grofthakkede valnødder100 g. grofthakkede valnødder
4
spsk.
rasp4 spsk. rasp
1
dl.
sherry1 dl. sherry
2
æg2 æg
4-5
æbler4-5 æbler
150
g.
bacon i skiver150 g. bacon i skiver
Kompot: Kompot:
4
rødløg4 rødløg
smør smør
salt salt
peber peber
timian timian
4-5
spsk.
ribsgele4-5 spsk. ribsgele
Tilbehør: Tilbehør:
1000
g.
kartofler1000 g. kartofler
salt salt
peber peber
krydderurter tørrede krydderurter tørrede
Creme fraiche Creme fraiche
dijonsennep dijonsennep
hvidløg hvidløg
Opskrift:
Farsen røres med sherry, finthakket løg, nødder, æg, rasp samt salt og peber. Æblerne skæres i smalle både.
Smør en mindre ildfast form med olie og "byg" en slags lasagne, ved at skifte mellem lag af fars og lag af æble. Slut med et lag æblebåde og dæk med baconskiver.
Bag farsbrødet i en 200 grader C. alm. ovn i ca. 30 minutter.
Rødløgskompot:
Løgene sauteres i smør med timian, salt og peber. Efter ca. 10 minutter vendes ribsgele i, og kompotten serveres lun til farsbrødet.
Retten serveres fx med ovnkartofler og en kold creme fraichedressing, rørt med hvidløg og lidt Dijonsennep.
karakterer:
Bedømmelse af denne opskrift: 4.8
(10 stemmer)
Opskriften er vist 40841 gange, og udskrevet 1701 gange.
Kommentarer
Anita - 2010-03-27 15:29:56 1/4 2008 Ekstra god opskrift. bruget halv okse/svinefars. Kompotten er rigtig god.
Kasperdue - 2010-01-27 23:06:13 Mega lækkert! tilføj bagte kartofler og cashew/koriander cf.
Kamilla - 2007-11-17 10:38:38 Det smager helt vidunderligt. Vi fik kartoffelmos og en let brun sovs til. Kan godt finde på at servere det for nogle gæster.
Hanne + fam. - 2007-10-10 11:07:12 Fantastisk opskrift - lidt æbler og nødder kan gøre et farsbrød til et festmåltid. Rødløgskompotten enkel og utrolig velsmagende.
Vælg den udskrift der passer dig bedst
Den skrabede, som er uden kommentar og uden beregning.
Den HELT skrabede, som er uden kommentar, uden beregning og uden billede.
Meget stor skrift
Den midellange, uden kommentar men med evt. beregning
Den lange, med både evt. beregningen og kommentarer, kan fylde mange sider