Pandekager
Vandet bringes i kog. Drys majsmelet i, rør rundt til det er en helt stiv grød. Rør smørret i og stil det hen, indtil det blot er lunkent. Udrør gæren i den halve dl. vand, kom det i og ælt det hele grundigt sammen. Tilsæt hvedemel indtil dejen holder op med at klæde. Stil det til forhævning, gerne 3 – 4 timer.
Grønt fyld
Grønsagerne hakkes eller skæres i små tern. Hvidløget hakkes meget fint og steges sammen med porrerne som skæres i ringe og sauteres ret hårdt, men ikke for længe i olie. Til sidst røres persille og ganske lidt salt i.
Slå nu dejen ned og rul den ud til en tykkelse på ca. 2 millimeter. Stik ud i cirkler ved at ridse rundt om en stor desserttallerken. Pensl dejkanten med lidt vand. Læg fyldet på den ene halvdel og fold den anden over og tryk dejkanterne sammen, så der bliver en halvmåne. Lægges straks på panden i meget varm olivenolie og bages gylden på begge sider. Skal helst spises straks, mens den endnu er vidunderlig sprød.
Servering:
Enchilladas serveres men en stærk tomatsauce, og på bordet sættes skåle med finthakket bladselleri og revet parmesanost til brug som drys. Desuden serveres kogte haricots verts og en frisk salat.
karakterer:
Bedømmelse af denne opskrift: 3.8
(9 stemmer)
Opskriften er vist 31000 gange, og udskrevet 695 gange.
Kommentarer
Der er ikke tilføjet nogen kommentar til denne opskrift endnu
Vælg den udskrift der passer dig bedst
Den skrabede, som er uden kommentar og uden beregning.
Den HELT skrabede, som er uden kommentar, uden beregning og uden billede.
Meget stor skrift
Den midellange, uden kommentar men med evt. beregning
Den lange, med både evt. beregningen og kommentarer, kan fylde mange sider